Polaganje kamena temeljca za prototip velikog Čerenkovljevog teleskopa

Objavljeno 8.10.2015.
U sklopu projekta izgradnje niza Čerenkovljevih gama-teleskopa (CTA - Cherenkov Telescope Array), u petak 9. listopada u opservatoriju Roque de los Muchachos na kanarskom otoku La Palmi bit će održana ceremonija polaganja kamena temeljca za najveći Čerenkovljev teleskop na sjevernoj polutci: prototip LST (Large Scale Telescope), promjera 23 metra. Time započinje aktivna faza izgradnje opservatorija koji će omogućiti nove spoznaje o nekim od najekstremnijih i najsilovitijih događaja u svemiru te opažanje visokoenergijskog zračenja s dosad neviđenom preciznošću – približno deset puta osjetljivije od postojećih instrumenata.

U projektu sudjeluje oko 1500 znanstvenika i inženjera s pet kontinenata i 30 zemalja te više od 170 istraživačkih institucija, a značajan je i aktivan doprinos hrvatskih znanstvenika sa Sveučilišta u Splitu (FESB), Sveučilišta u Rijeci, Sveučilišta u Zagrebu (FER) te Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu.  U izgradnji i konstrukciji najvećeg svjetskog gama-opservatorija tako sa Sveučilišta u Rijeci sudjeluju izv. prof. dr. sc. Dijana Dominis Prester, dr. sc. Tomislav Terzić i doc. dr. sc. Željka Bošnjak s Odjela za fiziku, prof. dr. sc. Saša Zelenika sa suradnicima s Tehničkog fakulteta i Centra za mikro- i nanoznanosti i tehnologije, a očekuje se i uključivanje znanstvenika iz Centra za napredno računanje i modeliranje Sveučilišta. Radom na projektu će tako Sveučilište u Rijeci, uz razvoj temeljnih istraživanja, dobiti priliku i za razvoj vrhunske svjetske eksperimentalne opreme i naprednog računarstva s mogućnošću brojnih primjena u razvoju gospodarstva i očuvanju okoliša, zajednički i ravnopravno sa svjetskim znanstvenim velesilama.

Više informacija možete pročitati ovdje.

Prijenos ceremonije polaganja kamena temeljca i ostale informacije možete pronaći na poveznici: Instituto de Astrofisica de Canarias