Predstojnik zavoda:
izv. prof. dr. sc. Tomislav Terzić
E-mail: tterzic@uniri.hr
Tel: +385 51 584 626
Bilten Zavoda za teorijsku fiziku i astrofiziku
Svrha Biltena Zavoda za teorijsku fiziku i astrofiziku je podrobno izvještavanje o aktivnostima članova Zavoda te prenošenje informacija vezanih uz Zavod. Izlazi jednom mjesečno i to prvi tjedan u mjesecu, a sadržava informacije o aktivnostima iz prethodnog mjeseca. Autori priloga su članovi i suradnici Zavoda, dok je za uređivanje zadužen predstojnik Zavoda.
Očekuje se kako će detaljan uvid u rad članova Zavoda potaknuti međusobnu suradnju članova i grupa koje djeluju unutar Zavoda, ali i suradnju s grupama i laboratorijima izvan Zavoda. Jednako važan cilj je približiti naše aktivnosti sadašnjim i budućim studentima, te ih potaknuti i ohrabriti da nas kontaktiraju i raspitaju se o našem radu, mogućnostima suradnje i izrade seminarskih i završnih radova.
Prethodna izdanja Biltena
2025. godina
- Vol. 4, No. 5: svibanj 2025.
- Vol. 4, No. 4: travanj 2025.
- Vol. 4, No. 3: ožujak 2025.
- Vol. 4, No. 2: veljača 2025.
- Vol. 4, No. 1: siječanj 2025.
2024. godina
- Vol. 3, No. 11: prosinac 2024.
- Vol. 3, No. 10: studeni 2024.
- Vol. 3, No. 9: listopad 2024.
- Vol. 3, No. 8: rujan 2024.
- Vol. 3, No. 7: srpanj/kolovoz 2024.
- Vol. 3, No. 6: lipanj 2024.
- Vol. 3, No. 5: svibanj 2024.
- Vol. 3, No. 4: travanj 2024.
- Vol. 3, No. 3: ožujak 2024.
- Vol. 3, No. 2: veljača 2024.
- Vol. 3, No. 1: siječanj 2024.
2023. godina
- Vol. 2, No. 11: prosinac 2023.
- Vol. 2, No. 10: studeni 2023.
- Vol. 2, No. 9: listopad 2023.
- Vol. 2, No. 8: rujan 2023.
- Vol. 2, No. 7: srpanj/kolovoz 2023.
- Vol. 2, No. 6: lipanj 2023.
- Vol. 2, No. 5: svibanj 2023.
- Vol. 2, No. 4: travanj 2023.
- Vol. 2, No. 3: ožujak 2023.
- Vol. 2, No. 2: veljača 2023.
- Vol. 2, No. 1: siječanj 2023.
2022. godina
- Vol. 1, No. 11: prosinac 2022.
- Vol. 1, No. 10: studeni 2022.
- Vol. 1, No. 9: listopad 2022.
- Vol. 1, No. 8: rujan 2022.
- Vol. 1, No. 7: srpanj/kolovoz 2022.
- Vol. 1, No. 6: lipanj 2022.
- Vol. 1, No. 5: svibanj 2022.
- Vol. 1, No. 4: travanj 2022.
- Vol. 1, No. 3: ožujak 2022.
- Vol. 1, No. 2: veljača 2022.
- Vol. 1, No. 1: siječanj 2022.
O Zavodu
Znanstveni rad u grani astrofizike odvija se na teorijskoj i eksperimentalnoj razini istraživanjima atmosfere različitih tipova zvijezda i cirkumstelarnih ovojnica te mjerenjem gama zračenja iz svemira detekcijom Čerenkovljevog zračenja.
Spektroskopska i fotometrijska istraživanja zvijezda u različitim evolucijskim fazama usmjerena su na istraživanje svojstava cirkumstelarne okoline sastavljene od plina i prašine. Pri tome se određuju fizička i kemijska svojstva, struktura i geometrija prašinastih ovojnica, kao i njihove promjene u vremenu. Istraživanja su usmjerena na mlade zvijezde, simbiotske Mire i nove. Razvijaju se novi i koriste postojeći numerički kodovi kako bi analizirali veliki broj opažanja i modelirali kompleksne zvjezdane sustave (T. Jurkić).
Kataklizmičke promjenljive zvijezde i posebno simbiotske zvijezde istražujemo metodama spektroskopije i fotometrije, dok promjene diferencijalne rotacije Sunca i njenu ovisnost o Sunčevoj aktivnosti u fotosferi istražujemo korištenjem položaja grupa Sunčevih pjega (R. Jurdana-Šepić, I. Poljančić Beljan).
Pomoću Čerenkovljevih teleskopa MAGIC i LST smještenih na Kanarskom otoku La Palmi, na
Roque de los Muchachos Observatory (ORM), opažamo raspršenja gama-zraka iz svemira u Zemljinoj atmosferi. Analizom svjetlosnih krivulja i spektara gama-zračenja modeliramo fizikalne pojave u ekstremnim svemirskim objektima: pulsarima, crnim rupama, aktivnim galaktičkim jezgrama, “starburst” galaksijama i supernovama, te ispitujemo fundamentalna svojstva i strukturu svemira (D. Dominis Prester, M. Manganaro, S. Mićanović, T. Terzić). Više o ovim aktivnostima možete vidjeti na stranici Laboratorija za astročestičnu fiziku.

Na teorijskom planu proučavamo široki spektar pojava, od Comptonovog raspršenja na atomima, do unifikacije sila i kvantne gravitacije, te fiziku baždarnih i gravitacijskih teorija u nižim dimenzijama.
Istraživanja u fizici elementarnih čestica

Gravitacija još uvijek iz različitih razloga izbjegava potpuni kvantni opis. Vrijedno je stoga isprobati različite alternativne pristupe opisu gravitacije ali i ostalih fundamentalnih polja. Jedan od tih pristupa oslanja se na teoriju viših spinova (gdje je spin veći od 2), za koju postoje različite naznake da bi mogla doprinijeti boljem ponašanju teorijskih modela na visokim energijama. Također je zanimljivo promatrati teorije polja koje opisuju klasu čestica “beskonačnog spina” (eng. “continuous / infinite spin particle”). Česta svojstva ovih teorija su određena doza ne-lokalnosti, beskonačan broj stupnjeva slobode po svakoj točki prostor-vremena i nekonvencionalno reprezentirana Lorentzova grupa, svojstva koja nisu prisutna u uobičajenim “udžbeničkim” pristupima kvantnim teorijama polja, a koja bi mogla omogućiti potpunije razumijevanje gravitacije i kvantne teorije polja na visokim energijama. (M. Paulišić u suradnji s P. Dominis Presterom s Fakulteta za matematiku).
Jedna od istraživačkih linija usmjerena je na 2D i 3D Chern-Simonsovu gravitaciju i njihove konformne rubne teorije (ili skup takvih teorija). S gravitacijske strane, istraživanje je usmjereno na rješavanje particijske funkcije i opisivanje geometrije u nerelativističkim režimima. Istraživanje rubnih teorija fokusira se na njihovu ulogu u opisivanju kvantnih faza modela kondenzirane tvari, posebno u kontekstu frakcijskog kvantnog Hallovog stanja (A.Ranjbar).
Proučavanje Comptonovog raspršenja na atomu u modelu nezavisnih čestica proširili smo na dvostruku ionizaciju helijevih atoma uz korekcije u obliku Coulombove i magnetske interakcije, te proučavanje raspršenje na dva centra, poput raspršenja na pozitroniju (Z. Kaliman).
Rad nekolicine znanstvenika na Fakultetu za fiziku odvija se u području fizike magnetizma i posebno, spintronike, grane magnetizma u kojoj se kao glavna fizička veličina za zapisivanje, pohranu i prijenos podataka koristi spin elektrona (V. Labinac).
Članstva u međunarodnim kolaboracijama
- CTAO – Cherenkov Telescope Array Observatory (članovi: D. Dominis Prester, M. Manganaro, S. Mićanović, T. Terzić)
- LSST – Large Synoptic Survey Telescope (član: T. Jurkić)
- MAGIC – Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov (članovi: D. Dominis Prester, M. Manganaro, T. Terzić)
- SWGO (Southern Wide-field Gamma-ray Observatory) (članovi: J. Isaković, M. Manganaro, F. Reščić, T. Terzić)
- NuGrid (članovi: M. Manganaro)
Projekti
Znanstveni radovi (CC/WoS)
Djelatnici
- prof. dr. sc. Rajka Jurdana-Šepić
- prof. dr. sc. Dijana Dominis Prester
- izv. prof. dr. sc. Marina Manganaro
- izv. prof. dr. sc. Tomislav Terzić
- doc. dr. sc. Tomislav Jurkić
- doc. dr. sc. Saša Mićanović
- doc. dr. sc. Ivana Poljančić Beljan
- doc. dr. sc. Arash Ranjbar Zidehi
- Velimir Labinac, v. pred.
- Klaudija Lončarić, v. pred.
- dr. sc. natur. Mateo Paulišić
- Karlo Mrakovčić, mag. phys.
- Filip Reščić, mag. phys.