Fotografije sa svih značajnijih događanja na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci.
Božićno druženje FIZRI
Božićno druženje studenata, zaposlenika i djece zaposlenika FIZRI održano je u petak 6. prosinca 2024. godine s predstavom za djecu zaposlenika i izrađivanjem božićnih ukrasa sa studentima. Okupljanje je bilo u dnevnom boravku FIZRI od 17:30 sati nadalje gdje su djecu dočekali naši studenti. U 18 sati u predavaonici O-152 dr. sc. M. Čargonja i D. Jardas Babić održale su predstavu Mišica u zemlji fizike. Nakon predstave uslijedila je izrada božićnih ukrasa sa studentima te podjela slatkiša djeci u dnevnom boravku.








Promocija studenata Fakulteta za fiziku 2024.
Konferencija “Physics education challenges”
Povodom 60 godina od osnivanja četverogodišnjeg studija Matematike i fizike u Rijeci, Katedra za edukacijsku fiziku Fakulteta za fiziku organizirala je u srijedu, 5. 6. 2024. međunarodnu znanstvenu konferenciju Physics education challenges – Izazovi obrazovanja fizike, koja se održala u hibridnom obliku na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci.
Cjelodnevna konferencija s 50 sudionika, bila je posvećena izazovima obrazovanja iz fizike koji proizlaze iz najnovijih istraživanja u edukacijskoj fizici kao i iz društvene potrebe za fizičarima i nastavnicima fizike. Program se sastojao od pozvanih predavanja, izlaganja prijavljenih izlagača te tribine, a usuglašen je od strane međunarodnog Programskog odbora.
Pozvana predavanja održalo je osam eminentnih znanstvenika iz područja edukacijske fizike iz regije i sa svih hrvatskih sveučilišta na kojima se obrazuju fizičari. Među njima je bila i prof. dr. Eugenia Etkina, dobitnica Millikanove nagrade Američkog društva nastavnika fizike za značajan doprinos poučavanju fizike. Održan je okrugli stol “Perspektive obrazovanja iz fizike” čiji su uvodničari bili svi pozvani predavači. Također, devet znanstvenika i doktorskih studenata održalo je prihvaćena predavanja.


















Božićno druženje studenata
Noć istraživača 2023.
Organizacija Europske noći istraživača glavna je aktivnost projekta Reconnect science with the blue society – Blue-connect, financiranog iz programa Obzor Europa. Noć istraživača 2023. održana je 29. rujna 2023. u zgradi Exportdrva na Delti. Matineju (10 h – 12 h) je posjetilo oko 200 učenika osnovnih i srednjih škola koji su u pratnji svojih nastavnika organizirano sudjelovali u aktivnostima 8 znanstvenih postaja. Na glavno događanje od 17 do 22 sata došlo je preko 1900 posjetitelja svih generacija. Svoj je rad tijekom ovogodišnje Noći predstavilo više od stotinu istraživača, na 19 znanstvenih postaja.
Fakultet za fiziku (samostalno te u zadnjoj navedenoj postaji zajedno s Centrom za mikro- i nanoznanosti i tehnologije) predstavio se na čak tri postaje:
- Blijedoplava točka, voditeljice Marine Manganaro, kojoj su pomagali studenti Zrinka Vrček, Filip Pavun i Lorena Lulić
- Čudesni svijet vode, voditeljice Diane Mance, suradnice na projektu bile su Marija Čargonja i Maria Kolympadi Marković, a pomagali su studenti Andrea Makjanić, Ana Vukasović, Laura Nađ i Luka Blažević
- Pogled u nanosvijet, voditeljice Ivane Jelovica Badovinac, suradnici na projektu su bili Ivna Kavre Piltaver, Robert Peter, Klaudija Lončarić i Daria Jardas Babić, a pomagali su studenti Lucija Veršić, Paola Pešić, Ivona Lovrović, Antonio Borzatti i Mila Grginčić. Dobitnica nagrade za najbrže složene puzzle je Ivana Barišić.
























Promocija studenata Fakulteta za fiziku 2023.
Dan Fakulteta za fiziku
UNIRI Nano-dan
UNIRI NANO DAN održan je u nedjelju, 9. listopada 2022. godine (međunarodni Dan nanotehnologije) u Zgradi sveučilišnih odjela (Radmile Matejčić 2) u organizaciji Centra za mikro- i nanoznanosti i tehnologije (NANORI). Dvosatni bogati program je prvenstveno bio osmišljen za studijski posjet partnera na projektu STEM BAJKA. Nositelj ovog projekta je Društvo pedagoga tehničke kulture Ogulin, a partneri su uz Sveučilište u Rijeci (NANORI), Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zajednica tehničke kulture Grada Gospića, Gačanka Otočac, Udruga za razvoj zajednice, kreativno i umjetničko izražavanje i ekologiju “Sunce”, Grad Ogulin, Pučko otvoreno učilište Ogulin i Zavičajni muzej Ogulin. Riječ je o projektu financiranom bespovratnim sredstvima iz Europskog socijalnog fonda (ESF) u okviru poziva Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a, a sufinancira ga i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.













Noć istraživača 2022.
Noć istraživača 2022. održala se 1. listopada 2022. u Exportdrvu na riječkoj Delti u okviru europskog projekta BLUE-CONNECT u koji je uključeno Sveučilište u Rijeci, a koji je financiran sredstvima programa Obzor Europa.
Ponosni smo što smo se predstavili na Noći istraživača s čak tri postaje: Čudesni život vode (voditeljice doc. dr. sc. Diane Mance), Pogled u nanosvijet (voditeljice izv. prof. dr. sc. Ivane Jelovica Badovinac) i Blijedoplava točka (voditeljice doc. dr. sc. Marine Manganaro). Uz znanstveno-nastavno osoblje (dr. sc. Marija Čargonja, doc. dr. sc. Maria Kolympadi Marković, izv. prof. dr. sc. Robert Peter, doc. dr. sc. Ivna Kavre Piltaver, Klaudija Lončarić pred., Daria Babić, Filip Reščić) u provedbi projekta i u radu sa „stampedom“ zainteresiranih posjetitelja sudjelovali su i studenti/studentice: Andrea Makjanić, Zrinka Vrček, Lucija Črep, Lisa Nikolić, Filip Pavun, Elena Galović i Paola Pešić.
























Subotnje jutro uz fiziku – popularizacijski projekt Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci, održao se po četvrti put, 30. studenoga 2019. godine na Sveučilišnom kampusu u Rijeci, pod voditeljstvom doc. dr. sc. Nataše Erceg. Cilj projekta je popularizacija prirodnih znanosti (s naglaskom na fiziku) među učenicima, kroz laboratorijska istraživanja vođena od strane hrvatskih znanstvenika i stručnjaka.














Noć istraživača 2019.
Noć istraživača 2019. održala se u petak 27. rujna 2019. u Tower Centru Rijeka u organizaciji Sveučilišta u Rijeci. Osim u Rijeci, Noć istraživača se na isti dan održala u još trima hrvatskim gradovima, Zagrebu, Splitu i Osijeku, te u tristotinjak gradova u 35 europskih zemalja.
Manifestacija je dio šireg projekta „Techno-Past Techno-Future: European Researchers’ Night“ sufinanciranog sredstvima programa Europske unije za istraživanje i inovacije Obzor 2020. Odjel za fiziku je 2019. prvi put sudjelovao u projektu Noć istraživača.








Subotnje jutro uz fiziku – popularizacijski projekt Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci, održao se treći put, 13. travnja 2019. godine na Sveučilišnom kampusu u Rijeci, pod voditeljstvom doc. dr. sc. Nataše Erceg.


















Svečana sjednica Vijeća Odjela za fiziku
Svečanom sjednicom Vijeća Odjela održanom 3. travnja 2019. godine obilježena je 11. godišnjica osnutka Odjela za fiziku.
Odjel za fiziku je u jedanaest godina postojanja izrastao u respektabilnu sastavnicu Sveučilišta u Rijeci, prepoznatljiv po svojoj znanstvenoj, nastavnoj, stručnoj i popularizatorskoj djelatnosti.
Na svečanoj sjednici su uručene sljedeće nagrade i priznanja:
- diplomu i novčanu nagradu za najbolji završni rad studenta u 2018. godini dobio je F. Reščić za rad pod naslovom “Primjena SU(N) na fiziku elementarnih čestica” izrađen pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Z. Kalimana
- diplomu i novčanu nagradu za najbolji diplomski rad studenta u 2018. godini dobio je K. Veličan za rad pod naslovom “Mjerenje elektronskih transportnih svojstava tankih filmova cinkovog oksida sintetiziranih tehnikom depozicije atomskih slojeva” izrađen pod mentorstvom doc. dr. sc. A. Omerzua
- diplomu i novčanu nagradu za najbolji znanstveni rad mladih znanstvenika u Zavodu za teorijsku fiziku i astrofiziku za 2018. godinu dobila je I. Poljančić Beljan za rad pod naslovom “Solar differential rotation in the period 1964-2016 determined by the Kanzelhöhe data set”, objavljen u časopisu Astronomy and Astrophysics
- diplomu i novčanu nagradu za najbolji znanstveni rad mladih znanstvenika u Zavodu za eksperimentalnu i primijenjenu fiziku za 2018. godinu dobio je R. Peter za rad pod naslovom “Oxide formation on chromium metal surfaces by low-energy oxygen implantation at room temperature”, objavljen u časopisu Thin Solid Films














Deset godina Odjela za fiziku
Središnji dio proslave desete godišnjice osnutka Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci bila je svečana sjednica Vijeća Odjela za fiziku, održana 4. travnja 2018. godine u predavaonici ”prof. B. Marković” koja je bila ispunjena do posljednjeg mjesta. Prisutne je u ime Sveučilišta u Rijeci pozdravio prorektor za organizaciju i upravljanje infrastrukturom, prof. dr. sc. Goran Turkalj, a u ime grada Rijeke pročelnica Odjela za odgoj i školstvo, gospođa Sanda Sušanj. O Odjelu za fiziku govorili su pročelnik Odjela za fiziku, prof. dr. sc. Mladen Petravić i zamjenica pročelnika doc. dr. sc. Nataša Erceg, mr. sc. Branka Milotić i akademik Daniel Rukavina. Voditeljica svečanosti je bila prof. dr. sc. Rajka Jurdana-Šepić.












Posjet Laboratoriju za toplinska mjerenja
U četvrtak 26.4. studenti IV. semestra koji slušaju kolegij “Fizika IV: Toplina i osnove statističke fizike” imali su priliku u pratnji asistenta Vujnovića posjetiti Laboratorij za toplinska mjerenja na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, gdje je doc. dr. sc. Paolo Blecich održao predavanje iz infracrvene termografije. Nakon predavanja prisutni studenti obišli su laboratorij te su imali priliku raditi s infracrvenom kamerom s nehlađenim mirkobolometarskim osjetnicima koja se koristi za jednu od najzastupljenijih beskontaktnih termometrijskih metoda raširenih i u laboratorijskom i znanstvenom radu, ali i u praktičnoj primjeni.





