Brošura

Promotivni video

Promotivni video

Doktorski studij

2nd HAD Scientific Meeting

HRZZ projekt

Interreg projekt

NPOO projekt

Znanstvena konferencija

LSST@Europe5

  •  

CERN Masterclass

Zbirka digitalnih sadržaja

Virtualna izložba

Studiranje u Hrvatskoj

Skupovi

2nd HAD Scientific Meeting of the Croatian Astronomical Society in this millenia

Drugi međunarodni znanstveni sastanak Hrvatskog astronomskog društva održao se od 25. do 26. studenog 2024. u Rijeci, na Sveučilišnom Kampusu na Trsatu, u prostoru Fakulteta za fiziku, a u organizaciji Hrvatskog astronomskog društva i Fakulteta za fiziku Sveučilišta u Rijeci. Skup je održan u hibridnom obliku, te je na njemu sudjelovalo 35 astronoma, astrofizičara i znanstvenika iz srodnih područja, iz Hrvatske i inozemstva. Organizatori od strane FIZRI su bili Tomislav Jurkić kao voditelj te Ivana Poljančić Beljan, Klaudija Lončarić i Karlo Mrakovčić kao članovi organizacijskog odbora. 
Na ovom su skupu znanstvenici održali predavanja iz širokog područja astronomije, astrofizike i srodnih područja, a koja uključuju galaktičku astrofiziku, istraživanje zvijezda, dvojnih i promjenjivih zvjezdanih sustava, kinematike i strukture galaksija, te Mliječnog puta, gravitaciju i teoriju relativnosti, istraživanje supermasivnih crnih rupa, primjenu umjetne inteligencije u astronomiji, korištenje superračunalnih resursa, fiziku Sunca i njegovu aktivnost, astročestičnu fiziku i opažanje čestica visokih energija pomoću Čerenkovljevog zračenja, te narušenje simetrija u fizici.
Astronomi su također predstavili svoja istraživanja u sklopu sudjelovanja u najznačajnijim međunarodnim znanstvenim kolaboracijama iz područja astrofizike, a koja među ostalima uključuju LOFAR (Low Frequency Array), opservatorij Vera C. Rubin / LSST (Legacy Survey of Space and Time), GAIA, MAGIC/CTAO (Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov Telescopes / Cherenkov Telescope Array Observatory).

Međužupanijski stručni skup

U organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje i Fakulteta za fiziku Sveučilišta u Rijeci u petak, 30. kolovoza 2024. s početkom u 10 sati održat će se na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci Međužupanijski stručni skup za učitelje i nastavnike fizike s temom FIZIKA I KRITIČKO MIŠLJENJE.

Sudionici skupa, od kojih su mnogi alumni Fakulteta za fiziku, dolaze iz čak devet županija, Primorsko-goranske, Istarske, Ličko-senjske, Zagrebačke, Krapinsko zagorske, Karlovačke, Bjelovarsko bilogorske, Sisačko moslavačke i Grada Zagreba. U programu skupa su predavanja profesora Fakulteta za fiziku; izv. prof. dr. sc. Nataše Erceg, izv. prof. dr. sc. Ivane Jelovica Badovinac, dr. sc. Matea Paulišića. Klaudija Lončarić, v. pred. predstavit će Zbirka digitalnih sadržaja za nastavu fizike i prirodoslovlja koju su razvili nastavnici Fakulteta za fiziku, a u popodnevnom programu sudionici skupa će sudjelovati na radionicama u šest laboratorija Fakulteta za fiziku; Laboratoriju za transportna mjerenja, Laboratoriju za fiziku površina, Laboratoriju za pretražnu elektronsku mikroskopiju, Laboratoriju za kvantnu i nelinearnu optiku, Laboratoriju za elementnu mikroanalizu te Laboratoriju za astročestičnu fiziku.

Fizika je zahtjevan školski predmet, a time je zahtjevno i njezino poučavanje, izazovi su često povezani i s nedostatnom opremljenošću škola za potrebe suvremene nastave fizike propisane kurikulumom. S druge strane fizika je izborni predmet koji se na državnoj maturi najčešće polaže jer je temelj tehničkih i medicinskih znanosti, a već niz godina vlada izuzetan deficit nastavničkih kadrova iz fizike i cijelom STEM području.

Fakultet za fiziku Sveučilišta u Rijeci ove godine obilježava visoku obljetnicu 60 godina od osnivanja četverogodišnjeg nastavničkog studija matematike i fizike u Rijeci te je za fakultet iznimno važna suradnja s AZOO s ciljem pružanja podrške nastavnicima fizike, organizacije njihova usavršavanja te zajedničkog promišljanja o tekućim problemima nastave fizike i nalaženju kvalitetnih rješenja na dobrobit učenika i nastavnika.

Treća regionalna LSST radionica

Fakultet za fiziku Sveučilišta u Rijeci i Institut Ruđer Bošković iz Zagreba bili su organizatori treće regionalne LSST radionice koja se održala u creskoj palači Moise. Skup je okupio 20 astronoma i astrofizičara iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Mađarske, Srbije i SAD-a. Radionicu je otvorio prof. dr. Željko Ivezić, direktor opservatorija Vera Rubin na kojem se odvija LSST (Legacy Survey of Space and Time) projekt, a ujedno je riječ i o naslovnom profesoru na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci. Fakultet za fiziku, zajedno s Institutom Ruđer Bošković i Opservatorijem Hvar, sudjeluje u LSST/Rubin međunarodnoj kolaboraciji kroz doprinos u simulacijama i analizama na superračunalu "Bura" kao jednom od 13 međunarodnih računalnih centara unutar LSST kolaboracije. 

Konferencija "Physics education challenges"

Povodom 60 godina od osnivanja četverogodišnjeg studija Matematike i fizike u Rijeci, Katedra za edukacijsku fiziku Fakulteta za fiziku organizirala je u srijedu, 5. 6. 2024. međunarodnu znanstvenu konferenciju Physics education challenges – Izazovi obrazovanja fizike, koja se održala u hibridnom obliku na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci.

4th Annual Conference of COST Action CA18108

Od 11. do 14. srpnja 2023. godine na Fakultetu za fiziku održana je međunarodna konferencija 4th Annual Conference of COST Action CA18108 “Quantum gravity phenomenology in the multi-messenger approach”. Ujedno je to bilo posljednje događanje u sklopu ove COST Akcije. Konferencija je okupila oko 90 sudionika. Reakcije su bile vrlo pozitivne. Lokalni organizacijski odbor: Tomislav Terzić, Dijana Dominis Prester, Marina Manganaro, Jelena Strišković, Dijana Pavlović, Filip Reščić, Anna Campoy Ordaz, Franjo Podobnik, Luka Blažević, Filip Pavun. Održavanje konferencije popraćeno je člankom u Novom listu.



Sudionici 4th Annual Conference of COST Action CA18108. Autor: Foto Kurti

 
.