HRZZ projekt - ASTRO-GAMMA

Astronomija gama-zraka visokih energija u doba višečestičnih opažanja

Šifra projekta: IP-2022-10-4595 

Datum početka projekta: 18. 12. 2023. 

Datum završetka projekta: 17. 12. 2027. 

Poveznica CRORIS: https://www.croris.hr/projekti/projekt/9595 

Voditeljica projekta: izv. prof. dr. sc. Marina Manganaro

Suradnici s Fakulteta za fiziku:
Prof. dr. sc. Dijana Dominis Prester
Asistent Filip Reščić
Doc. dr. sc. Saša Mićanović 
Izv. prof. dr. sc. Tomislav Terzić

Vanjski suradnici: 
Izv. prof. dr. sc. Ana Babić (FER Zagreb)
prof. dr. sc. Željka Bošnjak (FER Zagreb)
Doc. dr. sc. Dario Hrupec (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku)
Asistent Jasmina Isaković (Uni CIPRUS, Frankfurt, Nijemačka)
Izv. prof. dr. sc. Michele Doro (Sveučilište u Padovi, Italija)
Prof. dr. sc. Nikola Godinović (FESB Split)
Asistent Mario Pecimotika (IRB Zagreb)
Asistent Jelena Strišković (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku)
Asistent Toni Šarić (FESB Split)


Sažetak projekta:
Nedavno otkriće neutrina emitiranih iz blazara, aktivne galaktičke jezgre za koju znamo da emitira fotone u cijelom elektromagnetskom spektru do najviših energija, jedan je od ključnih događaja koji potvrđuje početak višeglasničke ere u astrofizici. Važan dio te slike je gama-astronomija, područje koja istražuje fotone na najvišim energijama, proizvedene u najnasilnijim procesima u svemiru. S našim prijedlogom želimo ne samo konsolidirati istraživanja gama-astronomije koja se provode u međunarodnoj suradnji kao što su MAGIC (Major Atmospheric Gamma-ray Cherenkov telescopes) i CTA (Cherenkov Telescope Array), već i proširiti hrvatski doprinos ovom području prema teorijskoj interpretaciji rezultata u kontekstu višeglasničke astronomije. To znači da će, uz potvrđeno iskustvo koje proizlazi iz dugogodišnjih znanstvenih rezultata u grani gama-astronomije, naša grupa također raditi na teorijskoj interpretaciji i modeliranju rezultata u širokopojasnom prikazu te na istraživanju učinaka kvantne gravitacije, kao što je narušenje Lorentzove invarijantnosti (LIV). Ovo širenje vidika je pravodobno jer je razumijevanje teorijskih modela ključ za otkrivanje procesa emisije različitih izvangalaktičkih i galaktičkih izvora, uključujući i one najnovije otkrivene na najvišim energijama, nazvane PeVatroni. Kako bismo istražili ta nova energijska područja, radit ćemo na razvoju novog Čerenkovljevog detektora za novu stratešku suradnju sa SWGO (Southern-Wide Gamma-Ray Observatory).         


Obavijesti:


9.10.2024
Novi znanstveni rad

Danas je objavljen članak “Standardised formats and open-source analysis tools for the MAGIC telescopes data” u Journal of high energy astrophysics.
U ovom radu, koji su izveli znanstvenici kolaboracije MAGIC, predstavljena je prva proizvodnja standardiziranih podataka iz teleskopa Major Atmospheric Gamma-ray Imaging Cherenkov (MAGIC). Ovaj napor predstavlja tehničku prekretnicu prema realizaciji javne ostavštine MAGIC podataka. Autori iz projekta ASTRO-GAMMA uključeni u rad su: Ana Babić (FER Zagreb), Željka Marija Bošnjak (FER Zagreb), Dijana Dominis Prester (FIZRI), Dario Hrupec (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku), Marina Manganaro (FIZRI), Jelena Strišković ( Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku), Tomislav Terzić (FIZRI).

CroRIS: https://www.croris.hr/crosbi/publikacija/prilog-casopis/855116
MAGIC Collaboration, Journal of High Energy Astrophysics Volume 44, November 2024, Pages 266-278



Slika: Shematski prikaz smanjenja podataka MAGIC-a od sirovih podataka do konačnih znanstvenih rezultata.
Credits: Journal of High Energy Astrophysics, https://doi.org/10.1016/j.jheap.2024.09.011



8.10.2024
Danas je u časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society objavljen članak “Constraints on VHE gamma-ray emission of flat spectrum radio quasars with the MAGIC telescopes”. njegova studija predstavlja rezultate i tumačenje izvedeno iz kumulativnog razdoblja promatranja od 174 h posvećenog devet radio kvazara ravnog spektra (klasa mlaznih aktivnih galaksija) provedenih s Čerenkovljevim teleskopima Major Atmospheric Gamma-ray Imaging. Autori iz projekta ASTRO-GAMMA uključeni u rad su: Ana Babić (FER Zagreb), Željka Marija Bošnjak (FER Zagreb), Dijana Dominis Prester (FIZRI), Nikola Godinović (FESB Split), Dario Hrupec (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku), Marina Manganaro ( FIZRI), Jelena Strišković (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku), Tomislav Terzić (FIZRI).

CroRIS: https://www.croris.hr/crosbi/publikacija/prilog-casopis/855133
MAGIC collaboration et al., Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 535, Issue 2, December 2024, Pages 1484–1506, https://doi.org/10.1093/mnras/stae2313








Slika:
Spektralna distribucija energije (SED) svih proučavanih izvora. Spektri svih proučavanih izvora koji su simultani s promatranjima MAGIC-a opremljeni su logaritamskim paraboličnim modelima (plava puna linija) i ekstrapolirani pri vrlo visokoj energiji uzimajući u obzir EBL apsorpciju (puna linija). SED točke (točke) iz podataka koje je prikupio Fermi-LAT tijekom razdoblja od 12 godina kako bi se pokazalo prosječno stanje svakog izvora također su uključene u dijagrame.
Credits: Monthly Notices of the Royal Astronomical Society https://doi.org/10.1093/mnras/stae2313


27.09.2024
Noć istraživača

Marina Manganaro sudjelovala je na Noći istraživača u Rijeci, gdje je održala radionicu za djecu na temu magnetizma. Polazeći od “uobičajenih” magneta, djeca su postupno vođena prema otkrivanju sve većih magneta, uključujući Zemlju, Sunce, pa čak i cijele galaksije!
https://jaistrazujem.hr/aktivnost_u_skoli/inteligentni-magneti-magneti-intelligenti/




24. 9. 2024.-7. 11. 2024.
Terensko istraživanje: Opažačke smjene na MAGIC teleskopima (P269 i P270)
Naša doktorandica Petra Maruševec s FER-a (Zagreb) sudjelovala je u dvije opažačke smjene teleskopa MAGIC u opservatoriju Roque de Los Muchachos. Obnašala je dužnost zamjenice voditelja smjene za opažačko razdoblje P269 te voditeljice smjene za razdoblje P270. Tijekom smjene P270 pridružila joj se Lorena Lulić, studentica diplomskog studija Fakulteta za fiziku Sveučilišta u Rijeci, u ulozi operaterke.



Credit: Petra Maruševec


23.09.2024
Novi znanstveni rad
Danas je objavljen novi znanstveni rad kao rezultat projekta ASTRO-GAMMA:
"Approaches to photon absorption in a Lorentz invariance violation scenario"
(Pristupi apsorpciji fotona u scenariju narušenja Lorentzove simetrije). U ovom radu sudjelovala su tri člana projekta ASTRO-GAMMA: Tomislav Terzić (dopisni autor), Filip Reščić i Fran Vrban, svi s Fakulteta za fiziku Sveučilišta u Rijeci. Autori su predstavili novi izraz za udarni presjek koji otklanja ograničenja prethodnih pristupa i poboljšava postojeća ograničenja za LIV (engl. Lorentz invariance violation) skalu. Autori su uveli novu aproksimaciju, korisnu u LIV scenarijima izvan efektivne teorije polja. Ova poboljšanja imaju ključnu ulogu u preciznom postavljanju ograničenja na LIV efekte putem budućih opažanja pri ultravisokim energijama, gdje dosadašnje aproksimacije pokazuju određena ograničenja. Ova studija povezana je s jednim od ciljeva projekta ASTRO-GAMMA: izvođenje studija fundamentalne fizike pomoću gama-zraka: LIV istraživanja u kontekstu teorija kvantne gravitacije.

CroRIS link: https://www.croris.hr/crosbi/publikacija/prilog-casopis/848346
Reference: Carmona et al., Physical review. D, 110 (2024), 6; 063035, 13. doi: 10.1103/physrevd.110.063035


10.-13.09.2024.
SWGO sastanak u Heidelbergu
Doktorandica Fakulteta za fiziku Sveučilišta u Rijeci, Jasmina Isaković, sudjelovala je na sastanku SWGO (Southern Wide-field Gamma-ray Observatory) kolaboracije u Heidelbergu (https://indico.dfa.unipd.it/event/1094/overview), gdje je predstavila rezultate svog rada na prototipu polukuglastog vodenog Čerenkovljevog detektora koji razvija za SWGO projekt. Za svoj izvanredan doprinos, Jasmina je osvojila nagradu za najbolji poster!






26. 8. 2024.-16. 9. 2024.
Terensko istraživanje: opažanja teleskopom LST-1 (P068)
Član projekta ASTRO-GAMMA, Toni Šarić, boravio je u opservatoriju Roque de Los Muchachos kako bi prikupljao podatke pomoću teleskopa LST-1 (Large-Sized Telescope). Toni je sudjelovao kao voditelj smjene tijekom opažačkog razdoblja P068. Teleskop LST-1 kontinuirano prikuplja podatke od 2019. godine, dok je izgradnja još tri LST teleskopa u tijeku, a njihova operativnost očekuje se uskoro kao dio CTAO (Cherenkov Telescope Array Observatory).

20. 8. 2024.-16. 9. 2024.
Terensko istraživanje: opažanja teleskopima MAGIC (P268)
Dario Hrupec (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku) i Marina Manganaro (Fakultet za fiziku, Sveučilište u Rijeci) sudjelovali su kao voditelji smjene tijekom opažačkog razdoblja P268 teleskopa MAGIC u opservatoriju Roque de Los Muchachos. Na teleskopima MAGIC, opažački tim sastoji se od četiri člana: dva operatera, zamjenika voditelja smjene i voditelja smjene. Voditelji smjene preuzimaju odgovornost za dvotjedna razdoblja opažanja, pri čemu se u jednomjesečnom opažačkom ciklusu smjenjuju dva voditelja, jedan nakon drugog.





30.08.2024
Novi znanstveni rad

Članak "Characterisation of the Atmosphere in Very High Energy Gamma-Astronomy for Imaging Atmospheric Cherenkov Telescopes" objavljen je danas u časopisu Universe. Ovaj rad, koji vodi članica projekta Dijana Dominis Prester, predstavlja povijesne podatke snimljene pomoću MAGIC LIDAR (Light Detection And Ranging) i CTAO FRAM (F/Photometric Robotic Telescope). Iz atmosferskih profila prijenosa aerosola izmjerenih MAGIC LIDAR i CTAO FRAM optičkim dubinskim kartama aerosola, autori su dobili karakterizaciju oblaka iznad ORM-a u La Palmi, koji su potrebni za ispravljanje podataka i optimalno promatranje. Članice projekta ASTRO-GAMMA uključene u ovaj rad su: Dijana Dominis Prester (FIZRI), Ana Babić (FER Zagreb) i Marina Manganaro (FIZRI).

CroRIS: https://www.croris.hr/crosbi/publikacija/prilog-casopis/850886
Reference: Dominis Prester et al., Universe 2024, 10, 349. https://doi.org/10.3390/Universe10090349






Slika: Vertikalna standardna devijacija oblaka ("ekstenzija") kao funkcija srednje nadmorske visine.
Credit: Universe, https://doi.org/10.3390/Universe10090349

19.97.2024
Novi znanstveni rad
Danas je u časopisu Journal of cosmology and astroparticle physics objavljen novi rezultat projekta ASTRO-GAMMA, s našom članicom projekta Jelenom Strišković kao dopisnim autorom. Ovaj rad, pod naslovom "Constraints on Lorentz invariance violation from the extraordinary Mrk 421 flare of 2014 using a novel analysis method" izvješćuje o novim ograničenjima u studiji narušavanja Lorentzove invarijantnosti s podacima o gama-zrakama vrlo visoke energije koje su snimili teleskopi MAGIC.


CroRIS: https://www.croris.hr/crosbi/publikacija/prilog-casopis/850883
Reference: MAGIC Collaboration et al., Journal of cosmology and astroparticle physics, 2024 (2024), 07; 044-066. doi: 10.1088/1475-7516/2024/07/044


15.-17. 07. 2024.
ATMOHEAD 2024

Dijana Dominis Prester i Mario Pecimotika sudjelovali su na međunarodnoj konferenciji ATMOHEAD 2024, održanoj u Ischiji, Italija (https://agenda.infn.it/event/38476/). Tom prilikom predstavili su rezultate svojih istraživanja vezanih uz atmosferske simulacije i karakterizaciju atmosfere koristeći LIDAR i FRAM instrumente.

8.-12. 7. 2024.
Opći sastanak MAGIC kolaboracije u Lodzu

Marina Manganaro (Fakultet za fiziku, Sveučilište u Rijeci) sudjelovala je na općem sastanku MAGIC kolaboracije u Lodzu (Poljska), gdje je predstavila rezultate svog istraživanja o blazaru S50716+714, koji je trenutno predmet znanstvenog članka u pripremi unutar MAGIC kolaboracije.





28.06.2024
Novi znanstveni rad

Članak "A detailed study of the very high-energy Crab pulsar emission with the LST-1" objavljen je danas u časopisu Astronomy & Astrophysics. U ovom radu, fazogram Crab pulsara, dugotrajna krivulja svjetlosti i fazno razlučni spektri rekonstruirani su teleskopom LST-1, pokazujući potencijal koji će CTAO imati za proučavanje ove vrste izvora.
Autori projekta ASTRO-GAMMA:
Dijana Dominis Prester (FIZRI), Marina Manganaro (FIZRI), Saša Mićanović (FIZRI), Mario Pecimotika (IRB), Tomislav Terzić (FIZRI), Nikola Godinović (FESB, Split), Toni Šarić (FESB, Split), Jelena Strišković (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku), Dario Hrupec (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku)

CroRIS: https://www.croris.hr/crosbi/publikacija/prilog-casopis/850800
Reference: Abe et al., A&A, 690, A167 (2024.)



Slika: Fazeogram uzorka Crab pulsara iz podataka LST-1 (Zd < 50 stupnjeva).
Credit: Astronomy & Astrophysics, doi: 10.1051/0004-6361/202450059


25. 6. 2024.-3. 7. 2024.
Doktorska škola u Heidelbergu
Članovi projekta ASTRO-GAMMA, Filip Reščić i Petra Maruševec, sudjelovali su na doktorskoj školi “MPIK-CDY School on the Future of Gamma-Ray Astronomy” (https://www.mpi-hd.mpg.de/MPIK_CDY_2024/), koja se održala u Heidelbergu. Filip i Petra su tijekom ove doktorske škole uspostavili kontakte s brojnim doktorandima koji se bave istraživanjima u području visokoenergijske astrofizike. Također, usvojili su vrijedna saznanja o suvremenim tehnikama proučavanja visokoenergijskih gama-zraka te o ključnim rezultatima u našem istraživačkom području.


12.06.2024
Obrana doktorski rad Maria Pecimotike
Čestitamo novom doktoru znanosti Mariu Pecimotici! Mario je danas uspješno obranio doktorsku disertaciju pod naslovom “Utjecaj oblaka na rekonstrukciju zračnih pljuskova izazvanih gama zrakama opaženih CTA teleskopima”. Mario je doktorirao na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci, radeći na jednom od ciljeva HrZZ projekta ASTRO-GAMMA: brinuo se o simulacijama atmosfere Zvjezdarnice u svrhu poboljšanja energetske rekonstrukcije VHE gama-zrake, za LST i CTAO eksperimente. Iz Mariovog rada nastala su dva znanstvena rada:

-CroRIS: https://www.croris.hr/crosbi/publikacija/prilog-casopis/826218
-CroRIS: https://www.croris.hr/crosbi/publikacija/prilog-casopis/831379

Link na diplomski rad: https://www.phy.uniri.hr/files/doktorski_studij/doktorske_disertacije/DoctoralThesis_PecimotikaMario_final.pdf




24. 2. 2024. – 22. 4. 2024.
Terensko istraživanje: Opažačke smjene Jelene Strišković na LST teleskopu (P063 i P064)

Doktorandica Jelena Strišković (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku) boravila je u opservatoriju Roque de Los Muchachos (La Palma, Kanarski otoci) tijekom dviju opažačkih smjena teleskopa LST-1 (Large-Sized Telescope). Jelena, kao iskusna operaterka LST teleskopa, obnašala je ulogu voditeljice smjene tima koji se sastojao od četiri člana iz različitih institucija unutar LST kolaboracije. Sudjelovanje u opažačkim smjenama predstavlja ključan dio terenskog rada u sklopu projekta te ujedno pruža izvrsnu priliku za obuku mladih istraživača, kao što je Jelena.



20.05.2024.-24.05.2024
Generalni sastanak LST-a u Pragu

Članovi projekta ASTRO-GAMMA, doktorandi Mario Pecimotika (IRB) i Toni Šarić (FESB), sudjelovali su na kolaboracijskom sastanku LST (Large Sized Telescope) kolaboracije. Mario, koji je doktorant na IRB-u i upisao je doktorski studij na FIZRI-ju, predstavio je svoj rad na Atmosferskim simulacijama za LST. Toni, doktorand na FESB-u (Split) doktorand radi na Starguider kameri teleskopa LST, a na skupu je održao online predavanje o statusu Starguider simulacija.



13.-15.05.2024
Pint of science Festival

Marina Manganaro je i ove godine organizirala Festival “Pint of Science” u Hrvatskoj. Iz projekta ASTRO-GAMMA održana su dva predavanja Maria Pecimotike u Zagrebu (“Teleskopi pod kišobranom: kako oblaci kradu svjetlost?”) i Marine Manganaro u Rijeci (Giant telescopes and tiny particles). Pint of Science svjetski je festival čiji je cilj približiti znanost široj javnosti. Vrlo je poznat u mnogim zemljama, au Hrvatskoj je od 2021. godine.


05.-14.04.2024.
10 Dan Astronomije

12.04.2024. u prekrasnom gradu Daruvaru Marina Manganaro održala je pozvano predavanje na manifestaciji “Daruvar 10 Dan Astronomije”.
Razgovor je nosio naziv ”Mjesečeva sjena i astronomija visokih energija”.
http://www.kumova-slama.hr/10-dana-astronomije/predavaci-na-10da-2024/176


11.04.2024
Novi znanstveni rad
Danas je objavljen novi znanstveni rad kao rezultat projekta ASTRO-GAMMA: “Estimation of the atmospheric absorption profile with isotropic background events observed by Imaging Atmospheric Cherenkov Telescopes”. Na ovom radu, koji je objavljen u Journal of High Energy Astrophysics, radili su Mario Pecimotika (IRB) i Dario Hrupec (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku).

CroRIS: https://www.croris.hr/crosbi/publikacija/prilog-casopis/826218
Reference: Sitarek et al., Journal of high energy astrophysics, 42 (2024), 87-95.
doi: 10.1016/j.jheap.2024.03.003


24. 2. 2024. – 22. 4. 2024.
Terensko istraživanje: Opažačke smjene Jelene Strišković na LST teleskopu (P063 i P064)

Doktorandica Jelena Strišković (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku) boravila je u opservatoriju Roque de Los Muchachos (La Palma, Kanarski otoci) tijekom dviju opažačkih smjena teleskopa LST-1 (Large-Sized Telescope). Jelena, kao iskusna operaterka LST teleskopa, obnašala je ulogu voditeljice smjene tima koji se sastojao od četiri člana iz različitih institucija unutar LST kolaboracije. Sudjelovanje u opažačkim smjenama predstavlja ključan dio terenskog rada u sklopu projekta te ujedno pruža izvrsnu priliku za obuku mladih istraživača, kao što je Jelena.





11.3.2024
Novi znanstveni rad

Danas je članak povezan s projektom objavljen u časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Ovaj rad, pod nazivom “Performance and first measurements of the MAGIC stellar intensity interferometer” autori su članova projekta:
Dijana Dominis Prester (FIZRI), Željka Marija Bošnjak(FER, Zagreb), Ana Babić(FER, Zagreb), Dario Hrupec (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku), Tomislav Terzić (FIZRI), Marina Manganaro (FIZRI) i Jelena Strišković (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku). Teleskopi MAGIC ugošćuju sustav MAGIC-SII (Stellar Intensity Interferometer). Sustav je nedavno nadograđen i sada sadrži 4-kanalni korelator temeljen na GPU-u u stvarnom vremenu, bez mrtvog vremena. U ovom radu prikazana je nova izvedba te izvedivost i potencijal korištenja IACT-a kao konkurentnih optičkih interferometra intenziteta s minimalnim prilagodbama hardvera.


CroRIS: https://www.croris.hr/crosbi/publikacija/prilog-casopis/826501
Reference: MAGIC Collaboration et al.,  Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 529, Issue 4, 2024, 4387, https://doi.org/10.1093/mnras/stae697



19.2.2024.-23.2.2024
Sastanak Face-toFace MAGIC kolaboracije u Padovi

Marina Manganaro (FIZRI) i Željka Marija Bošnjak (FER, Zagreb) sudjelovale su na Face-to-Face sastanku radnih grupa za fiziku MAGIC kolaboracije, organizirano u Padovi. Marina Manganaro, voditeljica projekta HrZZ, predstavila je rezultate dobivene istraživanjem blazara BL Lacertae. Rad je vodila članica projekta Jelena Strišković, doktorandica zaposlena na Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za fiziku. Skup podataka koji je Jelena analizirala vrlo je zanimljiv jer pokazuje brzu varijabilnost. Željka je jedan od sazivača Transient Working grupe kolaboracije MAGIC, a održala je predavanje u kojem je izvijestila o svojim studijama o izljevima gama zraka. Iz FIZRI-ja sastanku su prisustvovali i studenti Lorena Lulić i Bruno Kovač.





6.02.2024
Novi znanstveni rad

Znanstveni rad koji su napisali Marina Manganaro (FIZRI) i Dominis Prester (FIZRI) objavljen je danas u časopisu Universe. Ovaj rad je pregled rezultata MAGIC-a u proučavanju izvangalaktičkih izvora i bit će vrlo koristan za projekt jer daje pregled mnogih objavljenih rezultata MAGIC-a i stavlja ih u kontekst za sljedeća promatranja planirana s MAGIC-om i LST-ovima teleskopi.
CroRIS: https://www.croris.hr/crosbi/publikacija/prilog-casopis/822999
Reference: Manganaro & Dominis-Prester, Universe,  Universe 2024, 10(2), 80; https://doi.org/10.3390/universe10020080




13. 2. 2024.
Početni sastanak HrZZ projekta ASTRO-GAMMA

Članovi HrZZ projekta ASTRO-GAMMA, sastali su se na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci kako bi organizirali aktivnosti vezane uz projekt. Održane su brojne produktivne rasprave te su planirani doprinosi članova projektu u svrhu ispunjavanja planiranih ishoda. Poseban naglasak stavljen je na plan rada i financijski plan, članstva i obveze unutar kolaboracija te autorstvo na znanstvenim radovima. Svi sudionici su informirani o administrativnim postupcima vezanim uz povrat troškova, a dogovorena je i organizacija putovanja, s naglaskom na opažačke smjene (uključujući odluku o dnevnicama i zahtjevima za putovanja – konferencije, opažačke smjene, radionice/škole).

 
.