NPOO projekt - POMERI

Povećanje međunarodne vidljivosti riječkog laboratorija za pretražnu elektronsku mikroskopiju



Sažetak projekta:

Projekt uvodi mlade znanstvenike u relevantna i konkurentna znanstvena istraživanja u svrhu pokretanja samostalne karijere i stjecanja iskustva u vođenju samostalnih istraživanja. Omogućava im obuku i rad na vrhunskoj znanstvenoj opremi u laboratorijima Sveučilišta u Rijeci - Fakulteta za fiziku i Centra za mikro- i nanoznanosti i tehnologije i sličnoj opremi i komplementarnim istraživanjima u laboratorijima u Europi, s naglaskom na elektronsku mikroskopiju. Projektom ćemo težiti međunarodnoj atraktivnosti, prepoznatljivost i vidljivost Laboratorija za pretražnu elektronsku mikrokospiju u kojem će djelovati odgovarajuće osposobljeni djelatnici. Samo s vrhunskim stručnjacima u području elektronske mikroskopije, pripreme uzoraka te mikroanalize je moguće od Laboratorija napraviti vodeći laboratorij na području Hrvatske i obližnjih država. Osim istraživačkih aktivnosti koje će se provoditi u laboratorijima Sveučilišta u Rijeci - Fakulteta za fiziku i Centra za mikro- i nanoznanosti i tehnologije, mladi istraživači će sudjelovati u organizaciji radionica za širu javnost na temu znanstvenog dijela projekta te će pružati usluge industrijskim partnerima.
Specifični znanstveni cilj projekta je sinteza kemijski i strukturno stabilnih poluvodiča metalnih oksida, koji će pokazivati fotoaktivnost generiranu s vidljivom svjetlosti s izrazitom primjenom u pročišćavanju vode od organskih i bioloških zagađivača. U znanstvenom dijelu projekta se istražuju novi pristupi u sintezi ovih materijala, koristeći tehniku depozicije atomskih slojeva.


Šifra projekta: NPOO.C3.2.R2-I1.06.0083

Početak projekta: 1. 11.  2023. 

Završetak projekta: 30. 6. 2026. 

Trenutni članovi projektnog tima: 

izv. prof. dr. sc. Ivna Kavre Piltaver, voditeljica
   
Daria Jardas Babić, asistentica
dr. sc. Martina Kocijan, viša asistentica
Franko Alač, stručni suradnik


Financiranje: Projekt se financira iz mehanizma za oporavak i otpornost. Financira Europska unija - NextGenerationEU
Proračun: 742.822,70 eura 

SUDJELOVANJE NA KONFERENCIJI: 19JVC2024, PODSTRANA, HRVATSKA, 29.9.-2.10.2024.

Ivna Kavre Piltaver je sudjelovale na konferenciji 19th Joint Vacuum Conference i 30th International Scientific Meeting on Vacuum Sciences and Technologies, koja se održalaod 29.rujnado 4. listopada 2024. godine u Podstrani, kraj Splita. Ivna Kavre Piltaver je predstavila rezultate istraživanja u sklopu POMERI projekta na posteru s naslovom Enhanced Photocatalytic Activity of ZnO Films with Fe2O3 Intermediate Layer for Efficient Water Purification.
Na konferenciji su sudjelovali i ostali djelatnici Fakulteta za fiziku koji su ili imali predavanje ili poster, na kojima su Ivna Kavre Piltaver i Daria Jardas Babić među koautorima. Izv. prof. dr. sc. Aleš Omerzu je sudjelovao s predavanjem Thin ZnO films prepared by plasma-enhanced atomic layer deposition for enhanced photocatalytic applications, izv. prof. dr. sc. Robert Peter je sudjelovao s posterom Photocatalytic activity of TiO2 thin films embedded with Cu nanoparticles prepared by atomic layer deposition, a izv. prof. dr. sc. Iva Šarić Janković s posterom Low-enrergy ion bombardment induced reduction of TiO2 grown by Atomic Layer Deposition.
 

SUDJELOVANJE NA EUROPSKOJ KONFERENCIJI: EMC2024, KOPENHAGEN, DANSKA, 25.-30.8.2024.

Ivna Kavre Piltaver je sudjelovala na European Microscopy Congress EMC2024, održanom od 25. do 30. 8. 2024. godine u Bella Centru u Kopenhagenu, Danskoj, gdje je predstavila rezultate istraživanja u sklopu projekta »Povećanje međunarodne vidljivosti riječkog laboratorija za pretražnu elektronsku mikrkospiju« na posteru s naslovom Enhanced Visible Light Photocatalytic Activity of Cu-Doped ZnO ALD Films Deposited on Porous Substrates.


SUDJELOVANJE NA KONFERENCIJI: AMSE2024, LOVRAN, HRVATSKA, 23.-26.7.2024.

Ivna Kavre Piltaver i Daria Jardas Babić su sudjelovale na The 5th International Congress on Advanced Materials Sciences and Engineering konferenciji, koja se održala od 23. do 26. srpnja 2024. godine u Lovranu, Hrvatskoj. Ivna Kavre Piltaver je predstavila rezultate istraživanja u sklopu POMERI projekta (korišten je pretražni elektronski mikroskop za analizu uzoraka) na posteru s naslovom Hydrogen Incorporation and Reduction of Oxidation States in WO3 Thin Films Irradiated with Low-Energy H2+ Ions, dok je Daria Jardas Babić dana 26. srpnja predstavila rezultate svog doktorskog rada u sklopu POMERI projekta s predavanjem Optimizing the Crystal Structure of Thin ZnO Films Deposited by Plasma-Enhanced Atomic Layer Deposition for Superior Photocatalytic Performance. Na konferenciji je sudjelovala i izv. prof. dr. sc. Ivana Jelovica Badovinac, gdje je predstavila rezultate istraživanja koja su se provodila u sklopu POMERI projekta na posteru s naslovom Effect of substrate and film thickness on structural and photocalatytic properties of ZnO thin films. U istraživanjima su sudjelovale i voditeljica projekta izv. prof. dr. sc. Ivna Kavre Piltaver i asistentica Daria Jardas Babić.


KONFERENCIJA SLOVENSKOG MIKROSKOPSKOG DRUŠTVA, LJUBLJANA, SLOVENIJA, 16.-17.5.2024.

Daria Jardas Babić je sudjelovala na konferenciji Slovenskog mikroskopskog društva "5. slovensko posvetovanje mikroskopistov", od 16. do 17. svibnja 2024. Imala je postersku prezentaciju pod naslovom Significance of Crystal Structure for the Photocatalytic Properties of PEALD ZnO Thin Films. Autori: Daria Jardas Babić, Robert Peter, Matejka Podlogar, Damjan Vengust, Tina Radošević, Krešimir Salamon, Aleš Omerzu. Knjiga sažetaka: https://www.mikroskopsko-drustvo.si/posvet/knjiga-povzetkov-book-of-abstracts.


STUDIJSKI BORAVAK DARIJE JARDAS BABIĆ, LJUBLJANA, SLOVENIJA, 18.12.2023.-14.6.2024.

Asistentica Daria Jardas Babić završila je šestomjesečni boravak na Odsjeku za nanostrukturirane materijale Instituta Jožef Stefan u grupi dr. Matejke Podlogar. Cilj usavršavanja bila je obuka za pripremu uzoraka tankih filmova u presjeku za analizu pomoću transmisijskog elektronskog mikroskopa, za korištenje UV-Vis spektrofotometra, za obavljanje analiza atmosferskim pretražnim elektronskim mikroskopom (eSEM) te Raman spektrometrom. Tijekom usavršavanja na opremi Instituta, provodila je analize i mjerenja na tankim filmovima ZnO pripremljenih pomoću tehnike PEALD za pojačanu fotokatalitičku aktivnost koji su dio znanstvenog istraživanja na POMERI projektu. Boravak je financiran putem HRZZ-ovog programa mobilnosti- odlazna mobilnost asistenata (MOBDOK - 2023), a ishodi će doprinjeti projektu POMERI.


 
.