Zbirka digitalnih sadržaja za nastavu fizike i prirodoslovlja nastala je s namjerom organizacije sadržaja realiziranih na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci, koji su oblikovani za mogućnost primjene inovativnih oblika nastave i metoda poučavanja u virtualnom okruženju (npr. station rotation modela, koji podrazumijeva uključivanje svih učenika u rotacije online aktivnosti i aktivnosti u učionici i modela obrnute učionice (flipped classroom), koji podrazumijeva postavljanje učenika/studenta u prvi plan, na način da se kod kuće upoznaju s teorijskim dijelom gradiva i uputstava za izvođenje pokusa, oslobađajući vrijeme u učionici/praktikumu za izvođenje eksperimenata, promišljanje o njima i debatu s kolegama). Zbirka digitalnih sadržaja namijenjena je učenicima, studentima i nastavnicima fizike u osnovnoškolskom, srednjoškolskom i visokoškolskom obrazovanju. Specifičnost ove Zbirke očituje se u obuhvaćanju edukacijskih sadržaja za e-okruženje s mogućnošću dugogodišnje primjene na svim razinama obrazovanja, npr. u nastavi: a) fizike u visokoškolskom obrazovanju na studijskim programima Fakulteta za fiziku Sveučilišta u Rijeci i drugim studijima fizike u Republici Hrvatskoj; b) fizike u osnovnim i srednjim školama; c) razrednoj nastavi kao dopunski sadržaji iz prirodoslovlja. Potencijal Zbirke, osim primjene u visokoškolskoj nastavi, jest i stručno usavršavanje učitelja i nastavnika fizike osnovnih i srednjih škola kojima se ovime daje know-how. Glavni izazov koji bi se mogao riješiti korištenjem ove Zbirke, uslijed prebacivanja dijela demonstracijskih eksperimenata u e-okruženje, jest rješavanje problema nerijetko nedostajućih sredstava za izvođenje pokusa u osnovnim i srednjim školama.
Zbirka digitalnih sadržaja za nastavu fizike i prirodoslovlja nastala je u sklopu Istraživačko - razvojnog projekta Sveučilišta u Rijeci u obrazovanju UNIRI CLASS - programska linija A2: Digitalno građanstvo - inovacije u učenju i poučavanju (šifra projekta: A2-21-1527; voditeljica: doc. dr. sc. I. Poljančić Beljan; suradnici: prof. dr. sc. R. Jurdana - Šepić, izv. prof. dr. sc. N. Erceg, V. Labinac, v. pred., K. Lončarić, v. pred. i L. Sutlović, univ. bacc. phys.). Mrežno sjedište je izradila alumna Fakulteta za fiziku Laura Sutlović u sklopu kolegija “Diplomski rad” pod mentorstvom prof. dr. sc. Rajke Jurdana-Šepić uz komentorstvo doc. dr. sc. Ivane Poljančić Beljan.
Mnogi digitalni sadržaji realizirani/snimljeni su tijekom Covid – 19 pandemije kada je nastavu, pa i
praktikumsku, trebalo organizirati u hibridnom modelu.
Ljubomir Špirić, viši laborant na Fakultetu za fiziku, snimio je demonstracijske pokuse koji se
koriste u nastavi nekoliko kolegija i praktikumima (posebno metodičke skupine) Fakulteta za fiziku. Opisi
i snimke se nalaze na mrežnim stranicama 'Mehanika',
'Magnetizam i elektromagnetizam'
te 'Električna struja'.
Tijekom akademske godine 2020./2021. i akademske godine 2021./2022. studenti 5. godine Integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog učiteljskog studija Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci su u sklopu kolegija 'Izvannastavne prirodoslovno-matematičke aktivnosti' snimali izvođenje odabranih pokusa koristeći priručna sredstva. Opisi i snimke se nalaze na mrežnim stranicama 'Pokusi iz prirodoslovlja 1' i 'Pokusi iz prirodoslovlja 2'.
Snimke pokusa stručno su redaktirane, odnosno recenzirane od strane prof. dr. sc. R. Jurdane - Šepić, izv. prof. dr. sc. N. Erceg, doc. dr. sc. I. Poljančić Beljan i K. Lončarić, v. pred. Snimke pokusa uredile su i pripremile za postavljanje na mrežne stranice L. Sutlović, univ. bacc. phys. i K. Lončarić, v. pred. Objavljivanje mrežnog sjedišta organizirali su i proveli V. Labinac, v. pred. i K. Lončarić, v. pred.
Mrežna stranica sadrži i poveznice na druge digitalne sadržaje i mrežne stranice
nastale na Fakultetu za fiziku u sklopu kolegija 'Računalo u nastavi fizike'.
Mrežnu stranicu 'Kartezijev ronilac'
izradio je Mate Žilić.
Mrežnu stranicu 'Tlak zraka' izradila
je Marija Čargonja.
Mrežnu stranicu 'Velike i male
molekule' izradila je Marija Bervida.
Mrežnu stranicu 'Sraz kuglica'
izradila je Ivana Blaškan.
Mrežnu stranicu 'Dva balona' izradila je
Ivana Gaće.
Zanimljive sadržaje možete pogledati i na sljedećim poveznicama:
Hiša eksperimentov, Ljubljana
Exploratorium, San Francisco
Science center NEMO, Amsterdam
Science museum, Boston
Hokus pokus fizika –
virtualne radionice Hrvatskog fizikalnog društva
Courseware Povijest
fizike
Skripte praktikuma Fakulteta za fiziku Sveučilišta u Rijeci
Jurdana-Šepić R., Milotić B., Metodički pokusi iz fizike, Filozofski fakultet u Rijeci, 2001.
Milotić B., Jurdana-Šepić R., 101 pokus iz fizike, Školska knjiga, Zagreb, 2011.
Rukavina, S., Milotić, B., Jurdana-Šepić, R., Žuvić-Butorac, M., Ledić, J., Razvoj prirodoslovne i
matematičke pismenosti aktivnim učenjem, Zlatni rez, Rijeka, 2010.
Wood, W. R., Mechanics FUNdamentals, FUNtastic Science Activities for Kids, McGraw-Hill, New York, 1997.
Churchill R.E., Loeschnig L., Mandell, M., 365 Simple Science Experiments with Everyday Materials, 1997.
Mrežno sjedište 'pokusara'
Mrežno sjedište 'Hrvatska enciklopedija'
Sljedeće poveznice vode na stranice s pokusima iz područja: 'Električna struja', 'Magnetizam i elektromagnetizam', 'Mehanika' te 'Pokusi iz prirodoslovlja'. Za svaki su pokus navedena nastavna ili priručna sredstva te upute za izvođenje. Za lakše kretanje po stranici možete koristiti padajući izbornik 'Sadržaj zbirke'.
Pokuse iz elektriciteta i strujnih krugova izvodi viši laborant Ljubomir Špirić.
Električna strujaPokuse iz magnetizma i elektromagnetske indukcije izvodi viši laborant Ljubomir Špirić.
Magnetizam i elektromagnetizamPokuse izvode studenti kolegija 'Izvannastavne prirodoslovno-matematičke aktivnosti'.
Pokusi iz prirodoslovlja 1