Magnetizam i elektromagentizam


Oerstedov pokus

Za izvođenje pokusa potrebno je:

  • vodič pričvršćen između nosača na stalcima
  • magnetska igla na nosaču
  • baterija
  • tipkalo
  • vodiči

Bateriju, prekidač i vodič spojimo serijski. Vodič držimo iznad magnetske igle tako da su igla i vodič međusobno okomiti (sl. 1.).

Oerstedov pokus

Opisujemo atmosferu u kojoj je Oersted izvodio prezentaciju svoga otkrića i najavljujemo senzacionalan događaj. Svi promatrači moraju obratiti pozornost na magnetsku iglu u trenutku kada žicom poteče struja. Zatvorimo strujni krug, ali unatoč burnoj najavi ništa se ne dogodi: magnetska igla nije pokazala otklon. Otvorimo strujni krug. Oersted uočava da baterija koju je rabio u pokusu još nije sasvim ispražnjena i odlučuje upotrijebiti preostali napon. Okreće magnetsku iglu tako da žica i igla budu međusobno paralelne kao na sl. 2. Zatvorimo strujni krug. Magnetska igla se otkloni. Oko žice se, dakle, pojavilo magnetno polje. Otvorimo strujni krug.

Vodič pričvršćen između nosača na stalcima je također spojna žica. To znači da je strujni krug u ovom pokusu kratko spojen. Zato strujnim krugom mora prolaziti struja što kraće, a otpor vodiča čije magnetno polje demonstriramo, mora biti što veći. Umjesto prekidača može se koristiti tipkalo kako demonstrator ne bi zaboravio otvoriti strujni krug. Električna struja ovisi o unutarnjem otporu baterije, a može iznositi do 5 A.

Ovo je jedan od najvažnijih eksperimenata u povijesti znanosti koji je moguće predstaviti učenicima jednostavnim nastavnim sredstvima. Prema nekim zapisima Hans Christian Oersted je ovu pojavu opazio slučajno dok je kao profesor u Kopenhagenu šk. god. 1819./20. studentima demonstrirao pokuse iz znanosti o elektricitetu.




Prepoznaj magnet

Za izvođenje pokusa potrebno je:

  • štapićasti magnet
  • komad metala istog oblika i dimenzija

Kako možemo, samo rukovanjem tim štapovima, saznati koji je od štapova magnet, a koji nije? Kako izgledaju silnice magnetnoga polja štapićastog magneta? Gdje oko štapa je polje najslabije, a gdje je najjače?

Postavimo štapove na stol u oblik slova T, najprije tako da je jedan gore, a zatim tako da je drugi gore. Kad je gore magnet privlačenje štapova je slabo jer se ne dodiruju u blizini magnetnoga pola štapa. Kad je gore nemagnetiziran štap tada se štapovi jako privlače.

A znaš li da...

  • se metalne štapove može umotati u papir različitih boja radi lakšeg sporazumijevanja prilikom rasprave o pokusu
  • se pokus može izvesti i kao misaoni pokus o strukturi magnetnog polja štapićastog magneta – postavi se pitanje uz pomoć slike i raspravlja s učenicima.




Kako zavojnica postaje magnet

Za izvođenje pokusa potrebno je:

  • elektrode od cinka i bakra
  • pločica od stiropora ili pluta
  • zavojnica
  • otopina elektrolita
  • magnet

Zavojnicu spoji na elektrode pa ih učvrsti na stiropornu pločicu kao na slici. Pločicu je potrebno postaviti da pliva u otopini elektrolita. Zavojnici nakon toga približi pol magneta.

Zavojnicom spojenom na izvor struje - galvanski članak, prolazi struja pa oko nje nastaje magnetno polje. Zavojnica - magnetni dipol pliva na postolju od stiropora te se može zakrenuti u smjeru silnica Zemljinog magnetnog polja. Kad joj približimo pol magneta zavojnica se pomiče prema magnetu jer se raznoimeni magnetni polovi privlače.




Faradayeva elektromagnetska indukcija

Za izvođenje pokusa potrebno je:

  • zavojnica s pravokutnim okvirom
  • stalak za zavojnicu s priključnicama
  • permanentni potkovičasti magnet
  • galvanometar
  • vodiči

Sastavimo uređaj kao na slici. Visinu zavojnice prilagodimo tako da se, kada ona miruje, točno u sredinu njezina okvira može postaviti jedan kraj potkovičastoga magneta. Skrenemo pozornost na to da u pokusu ne upotrebljavamo nikakav izvor struje. U sredinu zavojnice ulazimo jednim polom magneta. Što pokazuje galvanometar? Što to znači? Kada se pojavljuje struja? Postoji li struja kada magnet miruje u zavojnici? Galvanometar pokazuje postojanje struje samo kada magnet uvlačimo ili izvlačimo iz zavojnice.


Faradayeva elektromagnetska indukcija

Pratimo otklon kazaljke galvanometra tijekom uvlačenja i izvlačenja magneta. Što uočavate? Je li smjer otklona uvijek isti? Što možemo zaključiti o smjeru inducirane struje? Smjer inducirane struje je pri uvlačenju magneta suprotan smjeru struje inducirane pri izvlačenju magneta.

Magnet postavimo tako da miruje uvučen u zavojnicu. Je li uvjet nastanka elektromagnetne indukcije samo gibanje magneta? Možemo li elektromagnetnu indukciju izazvati i kada magnet miruje? Kako? Zanjišemo zavojnicu i ponovno opažamo indukciju. Promjene magnetnoga toka mogu se proizvesti jednako dobro gibanjem magneta kao i gibanjem zavojnice. Bitan je njihov relativni pomak.

O čemu ovisi inducirana struja, odnosno napon? Izvedemo još jednom uvlačenje i izvlačenje magneta iz zavojnice, ali s dvije bitno različite brzine. Što uočavamo? Kako inducirana struja ovisi o brzini? Inducirana struja je veća pri brzoj promjeni magnetnoga toka.

U nastavi je, zbog boljeg uočavanja, dobro upotrijebiti veliki galvanometar, no tada se može dogoditi da je inducirana struja preslaba pa će otklon kazaljke biti premali, a učinak neprimjetan. Tada je uputno upotrijebiti jači magnet i zavojnicu s više zavoja. Umjesto galvanometra može se upotrebljavati miliampermetar s "0" u sredini skale. Dojmljiva demonstracija može se izvesti tako da se umjesto galvanometra priključi žaruljica. Elektromagnetna indukcija se može demonstrirati kružnom petljom s više zavoja na koju je priključena žaruljica. U petlju brzo uvlačimo i izvlačimo vrlo jaki štapićasti magnet (Faraday je rabio kružnu petlju) ili je stavimo u promjenljivi magnetski tok elektromagneta.




Samoindukcija

Za izvođenje pokusa potrebno je:

  • Tinjalica poznatog napona paljenja
  • Jezgra od mekog željeza
  • Zavojnica
  • Prekidač
  • Baterija
  • Vodiči

Željeznu jezgru sa zavojnicom (sl. 1.) spojimo s izvorom napona i prekidačem, a paralelno spojimo tinjalicu kao na slici 2. Zatvorimo strujni krug.

Samoindukcija

Što opažate? U kojem trenutku je tinjalica zatinjala? Koji uvjet mora biti ispunjen da tinjalica svijetli? Koliki je napon paljenja tinjalice? Kako je u trenutku uključivanja i isključivanja nastao napon veći od napona paljenja tinjalice, kada je izvor u ovom strujnom krugu baterija čiji je napon puno manji? Napon u ovom strujnom krugu u trenutku uključivanja dostigao je (ili premašio) napon paljenja tinjalice zbog samoindukcije. Promjene struje u zavojnici ili vodiču uzrokuju promjenljiv magnetni tok koji u zavojnici ili vodiču inducira napon samoindukcije.

Rezultat demonstracije je najuočljiviji ako se zavojnica smjesti na srednju kotvu "E" jezgre kao na slici 1. Demonstracija se može izvesti s baterijom od 4,5 V. Zbog boljeg uočavanja samoindukcije potrebno je upotrebljavati zavojnicu s većim brojem zavoja (N = 870).




Transformator - zvono

Za izvođenje pokusa potrebno je:

  • dvije zavojnice različitog broja zavoja
  • tinjalica poznatog napona paljenja
  • električno zvono
  • željezna jezgra
  • voltmetar
  • prekidač
  • baterija
  • vodiči

Na željeznu jezgru stavimo dvije zavojnice različitog broja namotaja. Sa zavojnicom manjeg broja namotaja serijski spojimo bateriju i prekidač, a sa zavojnicom većeg broja namotaja spojimo tinjalicu. Prekidačem zatvorimo pa otvorimo strujni krug nekoliko puta.

Što opažate? Zašto tinjalica zasvijetli pri svakom isključivanju strujnog kruga? Kako to tumačite? Koliki je u tom trenutku napon na tinjalici? Koliki je napon izvora? Jesu li primarni i sekundarni strujni krug povezani žicama za spajanje? Kako je moguće da tinjalica zatinja unatoč tome što je napon paljenja tinjalice znatno veći od napona izvora?

Promjena struje u primaru izaziva promjenu magnetnoga toka oko zavojnica, zbog kojeg se u sekundaru inducira napon različit od napona u primaru. Primarni i sekundarni strujni krug nisu povezani žicama za spajanje (nemaju izravne veze). Razlika u veličini napona primara i sekundara nastaje zbog razlike u brojevima njihovih namotaja. Koje je osnovno načelo rada transformatora? Može li se, prema tome, inducirani napon pojaviti bez promjene struje u primarnom strujnom krugu?

Inducirani napon pojavljuje se samo kada postoje promjene struje u primarnom strujnom krugu. Ako želimo stalno održavati indukciju napona moramo upotrijebiti mehanički uređaj koji će sam prekidati strujni krug. Za to može poslužiti zvono. U primarni strujni krug umjesto prekidača uključimo zvono i primijetimo da tinjalica tinja i gasi se u ritmu zvonjenja. Demonstracija se može izvesti s baterijom od 4,5 V. Tinjalica mora imati napon paljenja od 130 do 180 V. Poželjno je da zavojnice koje se upotrebljavaju u demonstraciji imaju veliku razliku u brojevima namotaja, (npr. N1 = 87, N2 = 870). Na stalak tinjalice treba napisati koliki joj je napon paljenja da bismo naglasili kako je on osobitost pojedine tinjalice.

Posebnu pozornost treba obratiti na uporabu zvona. Ono je mehanička naprava koja radi na načelu opruge i služi kao "automatski prekidač". No potrebno je skicom funkcioniranja zvona ukratko opisati načelo na kojem radi jer ako se to temeljito ne učini, moglo bi se pogrešno shvatiti da je zvonjenje posljedica uporabe transformatora. Međutim ono što želimo postići jest tinjanje, a zvono je samo prekidač potreban za to. Pri tome treba paziti da objašnjenje rada zvona ne potraje duže od objašnjavanja samog transformatora. Zato nastavnik mora, ovisno o vremenu koje ima na raspolaganju (za objašnjenje rada zvona) i razini učeničkog znanja, procijeniti hoće li uopće pokus proširiti demonstracijom zvona.